PROGRAM LITURGIC LUNAR - IANUARIE

 

Duminică 01 Ianuarie: Tăierea-împrejur cea după trup a Domnului – Sf. Ier. Vasile cel Mare, Arhiepiscopul Cezareei Capadociei – Anul Nou

-         07:30 Slujba Utreniei

-         09:00 Slujba Sfintei Liturghii

 

Joi 05 Ianuarie: Ajunul Botezului Domnului - POST

-         09:00 Slujba Sfintei Liturghii (Urmată de Slujba Sfințirii apei celei Mari)

 

Vineri 06 Ianuarie: Botezul Domnului (Boboteaza)

-         08:30 Acatist

-         09:00 Slujba Sfintei Liturghii (Urmată de Slujba Sfințirii apei celei Mari)

 

Sâmbătă 07 Ianuarie: Soborul Sf. Proroc Ioan Botezătorul

-         08:30 Acatist

-         09:00 Slujba Sfintei Liturghii

 

Duminică 08 Ianuarie: Începutul propovăduirii Domului

-         07:30 Slujba Utreniei

-         09:00 Slujba Sfintei Liturghii

 

Luni 09 Ianuarie:

-         18:00 Acatistul Mântuitorului Iisus Hristos (Urmat de Taina Spovedaniei)

 

Miercuri 11 Ianuarie: Sf. Cuv. Teodosie, începătorul vieții de obște

-         06:00 Slujba Sfintei Liturghii

 

Sâmbătă 14 Ianuarie:

-         09:00 Slujba Sfintei Liturghii (Urmată de Taina Spovedaniei)

-         16:00 Taina Spovedaniei

 

Duminică 15 Ianuarie: A celor 10 leproși

-         07:30 Slujba Utreniei

-         09:00 Slujba Sfintei Liturghii

 

Luni 16 Ianuarie:

-         18:00 Slujba Sfințirii apei celei mici (Urmat de Taina Spovedaniei)

 

Miercuri 18 Ianuarie: Sf. Ierarhi Atanasie și Chiril, arhiepiscopii Alexandriei

-         06:00 Slujba Sfintei Liturghii

 

Sâmbătă 21 Ianuarie: Sf. Cuv. Maxim Mărturisitorul

-         09:00 Slujba Sfintei Liturghii (Urmată de Taina Spovedaniei)

-         16:00 Taina Spovedaniei

 

Duminică 22 Ianuarie: A lui Zaheu

-         07:30 Slujba Utreniei

-         09:00 Slujba Sfintei Liturghii

 

Luni 23 Ianuarie: Sf. Sfințit Mc. Clement, episcopul Ancirei

-         18:00 Acatistul Mântuitorului Iisus Hristos (Urmat de Taina Spovedaniei)

 

Miercuri 25 Ianuarie: Sf. Ierarh Grigorie Teologul

-         06:00 Slujba Sfintei Liturghii

 

Vineri 27 Ianuarie:

-         18:00 Taina Sfântului MASLU (Aducem ulei de măsline și făină)

 

Sâmbătă 28 Ianuarie: Sf. Cuv. Efrem Sirul și Isaac Sirul

-         09:00 Slujba Sfintei Liturghii (Urmată de Taina Spovedaniei)

-         16:00 Taina Spovedaniei

 

Duminică 29 Ianuarie: A Cananeencei

-         07:30 Slujba Utreniei

-         09:00 Slujba Sfintei Liturghii

 

Luni 30 Ianuarie: Sf. Trei Ierarhi: Vasile cel Mare, Grigorie Teologul și Ioan Gură de Aur

-         08:30 Acatist

-         09:00 Slujba Sfintei Liturghii

-         18:00 Acatistul Mântuitorului Iisus Hristos (Urmat de Taina Spovedaniei)

 

Miercuri 01 Februarie: Sf. Mc. Trifon

-         06:00 Slujba Sfintei Liturghii

 

Joi 02 Februarie: Întâmpinarea Domnului

-         08:30 Acatist

-         09:00 Slujba Sfintei Liturghii

 

Sâmbătă 04 Februarie: Sf. Cuv. Isidor Pelusiotul

-         09:00 Slujba Sfintei Liturghii (Urmată de Taina Spovedaniei)

 

Duminică 05 Februarie: A Vameșului și a Fariseului – Începutul TRIODULUI

-         07:30 Slujba Utreniei

-         09:00 Slujba Sfintei Liturghii